Tidaholms GoIF logo
Tidaholms GoIF
Fotboll

Andra raka segern – femte raka nollan
2026-05-14 16:26

Det blev en nagelbitare ända in i slutsekunderna. Och Giff vann igen.
– Vårt mål var att vinna och hålla nolla igen – det gjorde vi, summerade tränaren Johny David efter 1–0 mot Trollhättans FK.

Olle Ekelund blev matchens ende målskytt när han skallade in 1–0 för TG&IF efter åtta minuter av bortamatchen mot Trollhättans FK. TFK hade tre raka segrar inför mötet med Giff och siktade säkerligen på att förlänga den sviten.
Under stora delar av första halvlek var det TG&IF som förde. TFK var inte ofarligt, men giffarna täckte påpassligt bort de lägen som hemmalaget skapade och Simon Lejon i Giff-målet ställdes aldrig riktigt på prov under de första 45 minuterna.
– Första halvlek var helt okej. Där kände vi att vi hade ganska bra kontroll på dem. Vi hade ett bättre spel än vad vi hade mot Wargön senast, och vi skapade lägen för att göra fler mål och döda matchen, sa Johny David.
Under den andra halvleken var det desto mer TFK. Hemmalaget tog tag i taktpinnen ganska omgående, men det var inte förrän i slutminuterna som laget började skapa riktigt vassa chanser.
Trollhättan hade två riktigt bra chanser de sista tio minuterna. Det ena var ett inlägg från vänster, där en hemmaanfallare mötte på volley och styrde bollen strax utanför Lejons högra stolpe. Det andra var ett skott som Giff-målvakten räddade.
– I andra halvlek märkte vi tidigt att Trollhättan blev mer aggressiva. De började smälla på, springa mer och vi kom aldrig riktigt loss från det. Vi hade vissa perioder som var okej, men det var inte lika kontrollerat som i första. Då visade vi andra styrkor. Vi tog kampen, vi förhindrade skott och gjorde allt för att hjälpa Simon att skydda målet. Inhopparna gjorde bra insatser när vi krigade på slutet och Josef Öhgren kunde ju ha dödat matchen när han både träffade stolpen och ribban, sa David och fortsatte:
– Vårt mål var att vinna och hålla nolla igen – det gjorde vi. Det här är femte raka nollan om vi räknar med matchen i DM mot Ulvåker. Det är riktigt bra.
Närmast för TG&IF väntar Jönköpingslaget IF Haga på Ulvesborg på lördag.

Trollhättans FK - TG&IF 0–1 (0–1)
Mål TG&IF: Olle Ekelund.


Nyhetsarkiv
Laget 20192019-05-01 19:41
Följ oss!
 
Våra partners
Våra arrangemang