Mycket viktig seger för herrarna

2018-08-17 21:40

Tidaholms G&IF tog på fredagskvällen en otroligt viktig seger när man besegrade bottenkollegan Åsarp-Trädet med 2-1 hemma på Ulvesborg. Detta efter en insats med betydligt mer kämparglöd än tidigare under säsongen.

– Kul att ni vid sidan reagerade på det, säger Giff-tränaren Jonathan Guggenheim efteråt.

Flera gånger den här säsongen har TG&IF haft svårt att vara med från start, men mot Åsarp-Trädet tog det inte mer än sex minuter innan Hannes Nilsson kunde göra 1-0. Glädjen blev dock kortvarig. Redan i den tolfte minuten kunde Å/T kvittera genom Giff-bekantingen Elvedin Kusturica, men efter det återtog giffarna taktpinnen och kunde styra halvleken utan att egentligen skapa så mycket framåt.
– Vi visste att det skulle bli mycket kamp och att det var viktigt att vinna alla ”skitsaker” på plan. Redan från start satte vi hög press och våra backar fick stå mycket med bollen vilket skapade ett lugn bakåt.


TG&IF kunde rida vidare på den positiva vågen i andra halvlek och halvvägs in krigade och slet Ashor Gewargis i gästernas straffområde innan han till slut kunde skicka in matchavgörande 2-1. Efter målet satte Åsarp-Trädet upp en rejäl press men fick gång på gång se ett otroligt starkt arbetande giff-försvar rensa bort bollen. Segern innebär att TG&IF klättrar över kvalstrecket och dessutom nu har fem poäng ner till just Åsarp-Trädet.

– Efter vårat mål chansar de och trycker på och vi blir lite stirriga. Det här var inte en speciellt bra match från vår sida, men så länge vi vinner får det se ut hur det vill.


Tidaholms G&IF - Åsarp-Trädet FK 2-1 (1-1)

Mål TG&IF: Hannes Nilsson, Ashor Gewargis

Mål Å/T: Elvedin Kusturica

Nyhetsarkiv

Sportlife
Tidaholm Sparbank
ICA Kvantum Tidaholm
Gör Tidaholm
Sveaskog
GIFF-cupen
Kick On Cup

Följ oss!

Sportlife
 

Våra partners

Tidaholm SparbankICA Kvantum TidaholmMarbodal
Gör TidaholmDina Försäkringar
Gräsroten
Sveaskog
SISU Idrottsutbildarna
Köper ditt virke ! Ring 070-6254421

Våra arrangemang

GIFF-cupenKick On Cup