TG&IF har haft en resultatmässigt tuff vår i Utveckling elit 1, som U-lagsserien heter.Spelmässigt har emellanåt sett bra ut, men det har inte räckt.
– Men nu kom vi inte upp i normal standard, sa U-lagscoachen Michael Löfborg efter 1–6 mot IFK Falköping/Skövde AIK.
Mötet mot IFK Falköping/Skövde AIK var det andra under säsongen. I mitten av maj vann kombinationslaget från Falköping och Skövde med 6–0. Den här gången blev det 6–1 efter att TG&IF släppt in tre mål under den sista kvarten.
– Vi kom inte upp i normal standard. Vi åkte på 0–1 efter 20 minuter, sedan gjorde vi 1–1 genom Simon Brage och första halvlek var jämn, även om vi var lite efter dem stundtals. I slutet av halvleken fick de ett 2–1-mål, sa U-lagscoachen Michael Löfborg, som tyckte att hans lag började andra halvlek
– Men var lite för långt ifrån dem hela tiden. Ändå hade vi lite chanser och en straffsituation där vi borde fått en chans att göra 2–2, men istället vänder spelet och då gör de 3–1. Sedan försökte vi, men släppte in tre onödiga mål på slutet igen.
IFK Falköping/Skövde AIK – TG&IF U 6–1 (2–1)