Klassbollen flyttas fram till augusti

2020-03-25 11:25

På grund av Coronaviruset har IFK Tidaholm och Tidaholms G&IF beslutat att flytta fram Klassbollen. Nytt speldatum är bestämt till söndagen den 9 augusti.

Årets Klassbollen kommer spelas på Tidavallen den 9 augusti, det bestämde IFK och TG&IF som samarrangerar evenemanget tillsammans under veckan. 

– Men även om vi flyttar fram Klassbollen så pågår anmälningstiden just nu, precis som det står på informationen vi har delat ut. Det som är viktigt att veta är att alla som anmäler sig till Klassbollen i år kommer få sina deltagarpåsar redan i slutet av maj så att de går att använda i sommar så som det var tänkt från början. Den 27-28 maj kommer deltagarpåsarna att delas ut på Kamratgården, berättar Per Danielsson på TG&IF:s kansli.

Och som sagt, just nu pågår anmälningstiden till Klassbollen.

– Lagen har fram till den 19 april på sig att skicka in anmälan.Klassbollen flyttas fram till augusti


Nyhetsarkiv

Sportlife
Tidaholm Sparbank
ICA Kvantum Tidaholm
Gör Tidaholm
Sveaskog
GIFF-cupen
Kick On Cup

Följ oss!

Sportlife
 

Våra partners

Tidaholm SparbankICA Kvantum TidaholmMarbodal
Gör TidaholmDina Försäkringar
Gräsroten
Sveaskog
SISU Idrottsutbildarna
Köper ditt virke ! Ring 070-6254421

Våra arrangemang

GIFF-cupenKick On Cup