På lördag spelar TG&IF kval till division 2 mot Torslanda IK. Matchen får ses av 50 åskådare.
Klockan 12.00, tisdagen den 6 oktober, släpper vi 20 biljetter till matchen.
TG&IF har valt att de giffare som skänkt 500 kronor eller mer till kampanjen Back Home, och därigenom förtjänat ett säsongskort, har förtur. Totalt rör det sig om ett 30-tal säsongskort, då fler har stöttat kampanjen Back Home de senaste veckorna. Övriga 20 lösbiljetter kommer TG&IF sälja via hemsidan och principen först till kvarn. Biljetterna till matchen mot Torslanda IK släpps i dag, tisdag 6/10, klockan 12.00 och inte en minut tidigare. De första som mejlar kansli@tidaholmsgif.se kommer få se matchen. Biljetten kostar 80 kronor och betalas med Swish i entrén. Max två biljetter per person får beställas.
TG&IF kommer låsa grindarna mot Ramstorp. Bara entrén vid Vamma kommer vara öppen. SvFF har listat ordningsreglerna för matchen och dessa gäller, självklart, på matchen på lördag. Avspark för kvalmatchen är 15.00 på lördag.
• Den som är sjuk, även med milda symtom, får inte besöka matchen, utan stanna hemma till och med två dagar efter
tillfrisknande.
• Åskådare som inte tillhör samma sällskap/familj ska hålla minst 1,5 m avstånd till andra åskådare under hela besöket.
• De som är 70 år eller äldre, eller annars tillhör en riskgrupp, bör inte besöka matchen.
• Arrangören förbehåller sig rätten att kontrollera besökarnas hälsostatus och att avvisa den som uppvisar symtom eller
annars bryter mot ovan ordningsregler.
• Arrangören förbehåller sig rätten att när som helst avvisa åskådare om åskådarantalet riskerar att överstiga 50
personer.
• Vid resor till och från match ska Folkhälsomyndighetens rekommendationer för resande följas.
TG&IF kommer ha en ansvarig på plats för att informera om vilka ordningsregler som gäller och det kommer finnas utmärkta platser med handsprit.
Därför säger TG&IF nej till publik på ungdomsmatcher
I dagsläget undanber sig TG&IF all publik på ungdomsmatcher enligt SvFF:s rekommendation. SvFF skriver i sina rekommendationer att ”att arrangerande förening alltså måste kunna säkerställa att åskådarantalet på matchen aldrig överstiger 50 personer. För förening som inte kan säkerställa detta rekommenderas att inte bjuda in publik överhuvudtaget, särskilt om det på en och samma idrottsplats eller fotbollsplan spelas flera matcher samtidigt eller om idrottsplatsen eller fotbollsplanen är öppen och åtkomlig för allmänheten.” SvFF skriver att undantag kan göras om föreningen kan säkerställa att åskådarantalet aldrig överstiger 50 personer och detta anser sig TG&IF kunna göra på seniorlagets matcher.