När TG&IF och Gerdskens BK möttes i Alingsås i våras var matchen ett möte mellan två lag som inte riktigt hade hittat rätt. Den gången var GBK jumbo i tabellen medan giffarna hade en kämpig inledning på säsongen. I en match där TG&IF kämpade, Theo Lidén och Max Persson gjorde målen och Edvin Lund Borg i Giff-målet var matchens spelare blev det till slut tre poäng till de svartvita.
Numer ser tabelläget bättre ut. Både för TG&IF och för Gerdsken.
”Sorkarna”, som de tydligen kallas på hemmaplan, är sjua i tabellen på 21 poäng och har fem poäng ner till Skoftebyns IF som just nu är på den negativa kvalplatsen.
– Vi är absolut inte säkra än, vi behöver fortsätta spela bra och vinna matcher för att vi ska sitta säkert. Vi siktar högre upp i tabellen, sa Vilmer Tyrén till Alingsås Tidning efter 5–2-segern mot Åsarp-Trädet senast. En match där Tyrén satte tre mål och spelade fram till ett.
Under höststarten har Gerdsken en seger, en oavgjord match och en derbyförlust (0–3) mot Alingsås IF. Laget inledde med 3–3 mot Brålanda IF efter semestern och vann alltså senast mot Åsarp-Trädet.
I TG&IF var det positiva tongångar efter segern i söndags mot Skoftebyns IF. Giffarna gjorde tre mål, och enligt rapporterna var alla tre målen fina.
- Jag tycker att det är vi som styr pulsen i matchen, vi äger den egentligen från start till mål, säger TG&IF-tränaren Patrik Andersson.
Sex omgångar återstår av årets division 3-spel. Än finns mycket att spela om.
Välkomna till kvällens match på Ulvesborg!
Division 3 nordvästra Götaland
TG&IF – Gerdskens BK
Spelplats: Ulvesborg.
Avspark: 19.30.
Så ser du matchen: På plats. Det kommer också gå att följa händelseutvecklingen genom vårt Twitterkonto eller via appen Min Fotboll.
Truppen: Arvid Lindén, Benny Banarp, Olle Josefsson, Erik Axelsson, Valmir Brahimi, Måns Sörman, Simon Lundell, Theo Lidén, Florian Brahimi, Mikael Axelsson, Max Persson, Olle Ekelund, Love Ahrenbeck, Josip Maracic, Axel Axelsson, Lucas Frölin, Alexander Fredriksson, Simon Herthnek.
Gerdskens fem senaste
GBK – Åsarp-Trädet FK 5–2
Alingsås IF – GBK 3–0
GBK – Brålanda 3–3
GBK – Trollhättans BoIS 1–0
Holmalunds IF – GBK 2–8